RPG oyun türü tüm vakitlere damgasını vurmuş bir bilgisayar oyunu çeşididir. RPG Role Playing Games‘in kısaltması olarak da tanımlanabilir.

RPG türünde oyunlar isminden de anlaşılacağı üzere Rol yapma amacı güden oyun türüdür. Daha başka bir deyişle tamamıyla değişik bir evrende veya dünyamıza benzer bir mekanda oluşturduğunuz karakter ile serüvenden serüvene koşup durursunuz.

Aynı gerçek  hayatta geliştirebildiğiniz becerilerinizi ve deneyimlerinizi bu oyun türünde geliştirme olanağı bulursunuz. Kısaca RPG oyun türü tamamen sizin oluşturduğunuz bir karakterle size farklı bir dünyada var olma şansı tanıyan eşsiz bir oyun çeşididir. Dünyada ilk RPG oyunu, ilk gelişim ve antreman sistemini gözler önüne seren 1987 yapımı Dungeon Master isimli oyundur.

Bu oyun türünde göze en çarpan, bölüm karakter oluşturma özelliği olmaktadır. Kendi zevkinize göre oluşturduğunuz karakterinin ismini, tipini hem de özelliklerini dahi belirleyebilirsiniz. Ayrı olarak bu oyun türünde oluşturduğunuz karakterin beceri ve deneyim gelişimini öldürdüğünüz yaratıklar aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Karakteriniz ile ele geçirdiğiniz başarılar ile tecrübe puanları kazanır ve level atlarsınız.

Seviye atladıkça yetenekleriniz de bu oranda gelişir ve daha kuvvetli  bir karakter haline gelirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir