Günümüzde bir cihaz almak istediğinizde en fazla tercih edilen cihazların Android işletim sistemine sahip olan cihazlar olduğunu görebilmeniz mümkündür.

Kullanım açısından sunmuş olduğu avantajların yanı sıra uygulama avantajları nedeniyle de insanlar daha çok bilgisayar gibi kullanabildikleri Android işletim sistemine sahip cihazları tercih etmektedir. Özellikle Android uygulama söz konusu olduğunda insanların artık daha bilinçli ve istekli olduklarını görebilmek mümkün olmaktadır. Peki android uygulama yapma için neler gerekir yazımızın devamında inceleyelim.

Teknolojinin gerisinde kalmak istemeyen ve Android Markette kendine yer edinmek isteyen kişilerin kendilerine nasıl uygulama hazırlayabileceklerini araştırdıklarını da görebilmek mümkündür. Bir bilgisayar dehası olmanızı gerektirmeyecek olan ve rahatlıkla kullanabileceğiniz araçlar sayesinde kendinize rahatlıkla bir uygulama hazırlayabilmeniz ve bu uygulamaları geliştirerek Google Play’de yer edinerek kendinize yeni bir kazanç kapısı sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

Ücretli ve ücretsiz olarak yayınlayabileceğiniz Android Uygulama projeleriniz sayesinde dilerseniz uygulamalara reklam alarak, dilerseniz ücretli olarak indirilmesini sağlayarak dilerseniz de her ikisini de gerçekleştirerek aklınıza gelmeyecek kadar para kazanabilmeniz mümkündür.

Özellikle ek gelir elde etmek isteyenler ve tasarımlarını kazanca dönüştürmek isteyenleri için oldukça kullanışlı bir yol olduğunu görebilmeniz mümkündür. Üstelik bunu tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilmeniz de mümkündür. Elbette hazırladığınız uygulamayı Google Play‘de yayınlatmak ve kullanıcılara sunmak için ödemeniz gereken bir meblağ bulunmaktadır. Ancak kazanacaklarınız yanında ödeyeceğiniz miktarın çok küçük olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Peki, bu kadar kolay bir yöntem ile kazanç elde etmek mümkünse neden pek çok kişi bu yöntemi kullanmıyor. Elbette hazırlık sürecinde gerçekleştirmeniz gerekenler ve kendi tasarlamanız gerekenler söz konusu olduğundan dolayı birçok kişinin bu konuyu göz ardı ettiğini söyleyebiliriz. T

asarım konusunda yetenekli olan kişiler de bilgisayar ve yazılım bilgilerinin yetersiz olduğunu düşündüklerinden dolayı Android Uygulama hazırlama konusuna sıcak bakmamaktadır. Ancak herhangi bir yazılım bilgisine sahip olmanıza ve ücretli programlar indirmek ya da lisans ücretleri ile uğraşmak zorunda kalmanıza gerek kalmadan da bir uygulama hazırlayabilmeniz mümkündür.

Android işletim sistemi için uygulama hazırlarken kullanabileceğiniz en rahat program “App Inventor” olacaktır. Bu program sayesinde çok az bir bilgisayar bilginiz olsa dahi çok rahat bir şekilde Android Uygulama yapabilmeniz mümkündür. Bu programı indirdikten sonra programı çalıştırarak “New” kısmına tıklıyoruz. Bu kısma tıkladığınız zaman “Project Name” yani proje adı olarak bir isim belirlemenizi gerektiren bir pencere açılacaktır. Proje yani uygulama adınızı buraya girebilirsiniz.

Proje adınızı belirledikten sonra “Design” kısmına gelerek telefonunuzu bilgisayarınıza ara kablonuz vasıtasıyla bağlıyorsunuz. Daha sonra uygulama için kullanmak istediğiniz bir resmi seçip alana bırakıyoruz. Seçtiğimiz resmin adını düzenledikten sonra ses seçeneklerine geliyoruz. dilerseniz burada arka plan rengi ve boyut gibi özelliklerinizde değişiklik de yapabilirsiniz.

Daha sonra “Sound” seçeneklerinden bir müzik seçerek resim ve sesi birleştiriyoruz. Daha sonra “Package for Phone” seçeneklerinden “Download to Connected Phone” seçeneğie tıklayarak uygulamamıız telefonumuza yüklüyoruz.

Android Uygulama Nasıl Geliştirilir?

Pek çok kişi hazırlamış olduğu basit uygulamaları nasıl geliştireceği konusunda endişe duyabilmektedir. Hatta bunu gerçekleştirebilmek için yazılım bilgisine sahip olması gerektiğini de düşünebilmektedir. Ancak Andoid Uygulama geliştirmek için kafanızı karıştırabilecek olan ya da uzun süe öğrenmek için çaba hacayacağınız bir yazılım bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur.

Özellikle Google Android için uygulama geliştirme adımlarının oldukça kolay olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Bunun için gerçekleştirmeniz gerekenler arasında herhangi bir developer lisans ücreti almanıza gerek bulunmamaktadır. Bunun yerine Eclipse adını taşıyan ücretsiz uygulama geliştirme programını kullanmanız mümkündür. Eclipse açık kaynak kodlu bir yazılım olduğundan çok rahat bir şekilde öğrenebilmeniz ve kullanabilmeniz mümkündür.

Bilindiği üzere Google dünya üzerinde en fazla kullanılan arama motoru olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunun ötesinde Google sahip olduğu araçlar sayesinde kullanıcılarının her türlü ihtiyacını da karşılayabilmektedir. SEO işlemleriniz için kullanabileceğiniz araçlarından sitelere reklam verip sitelerden reklam almaya kadar her türlü işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Hazırladığınız Android Uygulama‘yı Google Play’de yayınlayarak uygulamaya reklam almanız ve bu şekilde gelir elde etmeniz de mümkün olmaktadır.

Bunun için de “APK” formatında hazırlamış olduğunuz uygulamaları 25 $ gibi bir ücret ödeyerek uygulama marketine ekletebilmeniz mümkün olmaktadır. Böylelikle ister ücretli, ister ücretsiz olarak uygulamalarınızı Google Play’de yayınlatmanız mümkün olacaktır.

Kategoriler: Genel Bilgiler

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir